HPV’den korunma: HPV AŞISI + PAP SMEAR

Endometrium Kanseri
02/10/2016
Açıklanamayan İnfertilite
02/10/2016
Hepsini Göster
Human Papilloma Virus

Human Papilloma Virus

Düzenli pap smear uygulaması gereklerini ve sıklığını yazımızın önceki bölümlerinde vurgulamıştık.

Gelelim aşı uygulamalarına:

Dünyada güncel olarak kullanılan iki farklı HPV aşısı vardır. Biri tip 6,11,16 ve 18’e karşı koruyuculuğu olan quadrivalan aşı, diğeri de tip 16 ve 18’e karşı koruyan bivalan aşıdır.

Aşıların ideal uygulama yaşı 9-26 yaş arası ve henüz cinselliği başlamamış kadın grubudur. Ancak yeni verilerle aşıların 46 yaşa kadar etkin olduğu ve yapılabileceği netleşmiştir. Cinselliği hali hazıra olan grupta da aşılama yapılabilir. Daha önce HPV bulaşmış kadın grubunda da aşılama kesinlikle önerilmektedir. Daha önce aldığı HPV tipine kardı bağışıklık geliştirememişse o tipe karşı koruyucu olamayabilir ancak diğer viral tiplerin alınmasını engelleyecektir. Bahsedilen ana tipler dışında aşıların çapraz koruma gerçekleştirdiği tipler de koruma yelpazesini oldukça genişletmektedir.

Quadrivalan aşı ve bivalan aşının her ikisi de 0.5 ml ve tek kullanımlık enjektörler içinde sunulmuştur. Quadrivalan aşı 0.-2. ve 6. Aylarda 3 doz, bivalan aşı ise 0.-1. Ve 6. aylara 3 doz yapılmaktadır.

Aşının yapılma zamanlarına özen göstermek gerekir. Ancak eğer ilk dozdan sonra doz unutulmuş ya da gebelik gerçekleşmişse aşı protokolüne baştan başlamasına gerek yoktur ve kalındığı yerden devam edilebilir.

Gebelikte aşı yapılmasında herhangi bir sakınca saptanmamasına rağmen gebede aşılanma önerilmemekte, ancak lohusada aşılanma önerilmekte ve uygulanmaktadır. Aşının canlı virüs aşısı olmayıp hepatit aşıları gibi DNA rekombinant teknoloji ile üretilmesi ve antijen olarak kullanılan alan canlı virüs değil HPV L1 majör kapsid proteinidir. Yani üretimde virüs benzeri partikül kullanılmaktadır

Aşının ağrıkesiciler, vitaminler, doğum kontrol hapları, antibiyotikler ve antidepresanlar gibi ilaçlarla etkileşimi yoktur ve birlikte alınabilirler.

Hepatit aşısı ile aynı anda yapılabilirler ancak ayrı kollara uygulanmalıdır.

Aşının ilk uygulanmaya başlamasından bu yana bütün dünyada bildirilen hiçbir major yan etkisi olmamıştır. %10 hafif ateş, enjeksiyon yerinde hafif şişlik ve ağrıdan başka yan etki beklenmemektedir. 

Aşılama yapılan grupta pap smear uygulamaları aynen devam ettirilmekte ve rutin tarama programları değiştirilmemektedir.

Aşı uygulaması son dozdan 1 ay sonra yani 7. ayda etkin antikor düzeylerine ulaşmakta ve %99 serokonversiyon saptanmaktadır.

Aşının daha sonrasında aynı hepatit aşılarında olduğu gibi doz tekrarına ihtiyacı yoktur. Çünkü immün bellek (bağışıklık hafızası) virüsle yani antijenle karşılaşıldığı anda antikorların yeterli düzeye ulaşmasını sağlamaktadır.

 

            Unutulmaması gereken tek temel gerçek her zaman hastalıktan korunmanın hastalıkla yüzleşmek ve tedaviden çok daha kolay olduğudur. Psikolojik ve sosyoekonomik yönü çok önemli olan bu gerçeği hiç unutmadan yola devam etmek gerekir.