EYVAH: Siğiliniz olduğunu mu farkettiniz?

Gebelikte cinsel ilişkide bulunmak riskli midir?
11/23/2016
Masumiyet yıllarında ‘’Ömrümün Tek Gecesi’’ , Ada’dan İstanbul’a doğum yolculuğu ve Bengü’nün babası Ediz Hun…
01/25/2017

hpv2

Genital bölgenizde farkedebileceğiniz çok sayıda lezyon tipi olabiliyor. Öncelikle bu yapıların siğil olduğunu kesinleştirmek gerekiyor. Doktorunuzla beraber durumu değerlendirmeden önce lütfen panik olmayınız. Siğil lezyonları öncelikle minik ve krem-kahverengi renkli, sıklıkla kaşıntılı, kaybolmayan, zamanla yayılabilen ve büyüyebilen lezyonlar olmakla beraber büyümeden de kalabilirler. Daha öncesinde genital siğil tanısı ve tedavisi almış olan kadınlar daha kolay farkedebiliyorlar, ancak ilk defa karşılaşmış olanlarınız emin olmakta doğal olarak zorluk çekecektir. Lütfen öncelikle konuyu doktorunuzla paylaşınız.

Diyelim ki gerçekten genital siğil tanısı aldınız. LÜTFEN ENDİŞELENMEYİ BIRAKINIZ. Türkiye Halk Sağlığı Kurumu; bir kadının yaşamı boyunca siğil virüsü ile karşılaşma olasılığın %80 olarak vermektedir. Bağışıklı sistemimiz çoğunlukla bu virüsü yok eder ve biz bu bulaştan haberdar bile olmayız. Ancak her zaman işler  lehimize gitmeyebilir ve siğillerimiz olduğunu farkedebiliriz. Bu durumda siğillerin tedavisi için trikoloasetik asit, krioterapi ve elektrokoterizasyon yapılabilir. Benim favori tedavimin elektrokoterizasyon olduğunu söyleyebilirim. Lokal anestezi altında hiç acı duymadan kolaylıkla kullanılabilen bu yöntem ciltte doğal bağışıklığı da uyarıp uzun dönem tekrar etme riskini oldukça azaltıyor.

Ya sonra??? Siğil virüsünün uzun dönem sonuçları hakkında birçok kadının az ya da çok bilgisi var. Ancak biliyorum ki sizin başınıza geldiğinde doğal olarak en kötü senaryoyu düşünüyorsunuz. Lütfen yapmayın, çünkü sürece hiçbir yararı yok. Burada en önemli yaklaşım size sahip olduğunuz siğil virüsünün DNA tiplemesini yapmak ve düzenli pap smear takibi yaparak doğru danışma vermektir. Siğil virüslerinin 80 kadar tipi; genital cilt (vulva), vaginal duvarlar, rahim ağzı ve dudak, ağız içi bölgesinde kanser riski oluşturabilmektedir Ancak her siğil virüsü yüksek riskli olmadığı gibi, her yüksek riskli virüs tipi de mutlaka kanser oluşturacak  diye bir kural yoktur. Siğil virüsü tanı ve tedavisinden sonra olabilecek çok sayıda senaryo olmakla beraber doğru takip ve tedavi ile senaryo iyi  tarafta yönlendirilebilir.

Genital bölge ve rahim ağzında riskli bir durum saptandığında ise uygun planlama, cerrahi ya da cerrahi olmayan girişimlerle kansere dönüşmeden önce lezyonlar tedavi edilebilmektedir.

Burada en önemli adım sizin yaşam biçiminizi doğru değerlendirmeniz, korunma yönteminizi tekrar gözden geçirmeniz, düzenli doktor kontrollerinizi yaptırmanızdır. Siğil virüsünün tek bulaşma yolu cinsel ilişkidir ve burada partnerinizin de sizinle birlikte danışma alması ve konu hakkında bilgilenmesi gerekir. Her ikinizin de cinsel sağlığı ve ilişkinizin duygusal anlamda da doğru gidişi açısından lütfen size özel koşullarla beraber konuyu sadece doktorunuzla değerlendiriniz. İnternet ortamında, yazılı-görsel medya ya da arkadaşlarınızdan edindiğiniz bilgiler genellemelere dayanır ve gereksiz endişeye yol açacaktır.

Hastalık tedavisinden çok daha kolay olan yaklaşım, hastalıktan korunmaktır. Güvenli seks için doğru yaklaşımları öğrenmek, sigaradan uzak durmak,  bağışıklık sisteminizi güçlü tutmak ve en önemlisi sizi siğil ve genital-oral kanserlerden koruyacak aşınızı yaptırmanız en baştan emniyetinizi sağlayacaktır. Bütün bu ayrıntıarı doktorunuza paylaşıp en başta aşınızı doğru zamanda yaptırmalısınız. DNA virüsü olan sigil virüslerine karşı geliştirilmiş olan aşı, DNA rekombinant teknoloji ile üretilmiştir ve oldukça güvenlidir.

Unutmayın, yalnız değilsiniz…

Sevgilerimle…