2010 yılında ilk kontroller ile başlayan serüvenimiz, Mart 2016 mutlu sona erişti.

Ergenlerim ve Ben
05/11/2016
Rita Levi-Montalcini’den Malala Yousafzai’ye…
05/26/2016

2010 yılında ilk kontroller ile başlayan serüvenimiz, Mart 2016 mutlu sona erişti.
İlk önce her şey normal, bir sorun görünmüyor, doğal yolları deneyelim. 6 ay sonra ise ilk aşama yumurta takibi. Ardından aşılama ve sonunda tüp bebek. 3 yıl sonunda tüp bebek tedavisi için bilindik bir kurum ve doktor ile ilk denememizi yaptık. Yapılan iğneler sonucunda çıkan yumurta sayısı ve kalitesinin düşük olması, doktor ve laborantın moral bozucu aktarımları ile transfer yapıldı. Tabi sonuç negatif. 2. Deneme için tekrar aynı yer, farklı iğne ama aynı aşamalar sonucunda, transfer edilecek yumurta bile çıkmadı. Doktorun kibarca çocuğunuz olmaz demesi ile yaşadığım moral bozukluğu, tekrar aynı aşamaları yaşamak istemememe neden olmuştu.

Etrafımdaki herkes tekrar denemem için bildikleri örnekleri anlatıyorlardı. Bense kesin emindim o kadar iğne yemek boşunaydı. Eşimin tekrar deneme isteğini geri çeviremedim. Tek şartım yıllar önceki doktorum olan Egemen Koyuncu’ya gidecek, durumu konuşacaktık. Onun bana moral vereceğine emindim. Gerçekten de başlangıcımız öyle oldu. Kadıköy Şifa hastanesinde de 2 deneme yaptık, sonuç öncekilerden pek farklı değildi. Artık ben hamile kalamayacağıma kendimi o kadar inandırmıştım ki benim yerime doktorlar üzülüyordu. Benim pes ettiğim noktada ise yine Egemen Hanım denemeliyiz diyordu. Egemen hanım ve Eşimin teşviki ile 5. Deneme için iğnelere başladık. Çıkan yumurta sayısı öncekilerden pek farklı değildi, sadece 2 tane yumurta vardı. Transfer günü Egemen hanım döllenen 2 yumurtayı da yerleştirdi. Artık 15 günlük bekleme zamanımız başlamıştı. Test gününe kadar yaşadığım onca aşamayı unutarak hayatıma normal olarak devam ettim. Test günü geldiğinde de sabah erken kan verip işe geçmiştim. Sonuçlar çıktığında Egemen hanım arayarak sonucun pozitif olduğunu söylemişti. Defalarca emin misiniz diye sorduğumu hatırlıyorum. Kesin bir yanlışlık olmalıydı. Egemen Hanım ise; “Gülcan telefonu kapat ve eşini ara” diyordu.

5 yıl sonunda başarmıştık. Mart 2016’da kızımızı kucağımıza aldığımızda Egemen Hanım yine yanımızdaydı.

Tüp bebek gerçekten zor bir süreç, birde deneme sayıları artıyor ise çok daha fazla moral ve motivasyona ihtiyaç bulunuyor.
Etrafımızda bizim ile benzer durumda olan arkadaşlarımızı Egemen Hanım’a gönül rahatlığı ile yönlendiriyoruz. Çok şanslıyım ki bu zorlu süreçte her zaman benden daha çok inanan bir doktorumuz vardı.

Egemen Hanım küçük mucizemiz için sonsuz teşekkürler.

 

Gülcan Var Ayyıldız