Küçük Bir Normal Doğum Hikayem

Hayatıma dokunmuş en kıymetli anı Can’ımla buluştuğum an.
03/28/2016
Sevgili Doktorum Egemen Koyuncu ile 2003 yılında tanıştım
03/28/2016

IMG_063507.08.2014 ev misafir dolu çoluk çocuk bir tuhaflık hissedip wc ye gitmemle suyumun geldiğini fark ediyorum. Çok okuduğum makaleler, bloglar sayesinde gayet rahatım temizliğimi yapıp misafirlerin yanına geri gidiyorum ama suyun geldiğinin devam ettiğini fark ediyorum.
Kimseye hiç bir şey söylemiyorum ki beni panik yapmasınlar çünkü kendi başıma daha rahat olabileceğimi düşünüyorum. (Belki de deli cesareti ikimizi de tehlikeye atmış da oluyorum.)

Zaten 08.08.2014 de normal rutin kontrolüm olduğu için de sorun etmiyorum. Bebeğim gelecek ise de her şeyi hazır apar topar gideriz sonuçta zırt diye kendini ortaya atmayacak diye düşünüyorum. O geceyi öylelikle atlatıyorum ama bir gram uyku uyumadan :). Panik değil heyecan sadece içimde olan ona bir an önce kavuşmam. Çünkü 1 sene içinde 2 düşük yaşayan biri olarak ve bütün testlere rağmen hiçbir problem olmayan ama bir türlü tutunamayan ve 2 aylıkken düşen bebelerim vardı çok stresli bir dönemden geçtikten sonra planlı olan hamileliğim çok güzel geçmişti.

Çok şükür ki Egemen Hanım’da muhteşem bir insandı. O yüzden kendimi hep çok şanslı hissederim. Heyecanım nasıl yapacağım sezaryen mi, normal mi, epidural mi değildi onu görmek istememdi…

9 ay boyunca hep normal doğum’a odaklandım Eşim sayesinde… Sen normal doğum yapacaksın diye full motive etti. Egemen hnm ile ben hiç doğum konusunda konuşmamıştım. Hiç bir muayenede sormadım nasıl yapar mı vs gibisinden Egemen hnm da beni hiç bir zaman hayır kesinlikle böyle olacak diye yönlendirmedi, zorlamadı. Bu yüzdende normal doğuma hep müsait hissettim kendimi.

08.08.2014 benim su hala geliyor. Ben Egemen Hanım’ı bile aramıyorum nasıl olsa gideceğim:)

14.30 da kontrol var ben gayet rahat, önce Dr. kontrolü için geçiyorum Egemen Hanım’ın yanına, Egemen Hanım’dan bir çığlık ‘Ceylannnnnnnn doğum başlamış 4 cm açıklık var suyun gelmiş.’ Ben o an işin ciddiyetini anlıyorum. Bende gayet rahat ne yaptım Egemen Hanım 🙂 “Kızım neden aramadın. Anladın da çok tehlikeli bir şey.” v.s v.s v.s. Hemen yatış, hemen NST’ye bağlıyorlar çok şükür, gayet iyi atışlar hareketler… Odam hazırlanıyor (manzaralı olsun diyorum) işte o an heyecan tavan… Nasıl yapacağız kime haber verelim hemen arıyoruz ailemizi.
Benim hastanede lazım olacak her şeyim hazır kapıda bekliyor onları alıp gelin doğum başladı. “Ne yapacağız?”Diyorum “Ben ne yapayım :)?” Egemen Hanım dan hep beklediğim cümle işte “NORMAL DOĞUM” diyor.

İşte zurnanın zort dediği yer evet. Kendimi hazırlamıştım ama olay ciddiye binince korkuyorum ya bir şey olursa. Egemen Hanım’dan yine bir gaz “hiçbir şey olmaz sen güçlüsün 4 cm açıklık var gayet rahat olacak” ee tamam hadi işlem başlasın Bismillah.

Odadayım hazırlıyor beni az biraz suni sancı verelim deyip beklemeye başlıyoruz odada koridorda turlar atılıyor dk dk sancılar vuruyor açıklık 3 saatte 7 cm oldu bile çok şükür, son 1 saat beni çok zorluyor o sırada Egemen Hanım’da yanımda nefes egzersizleri çok işime yarıyor. Egemen Hanım son 1 saatte benimle birlikte yerlerde yatıyor 🙂 dizlerimin üstünde hareketler yapıyor ki kasılmalar olmasın rahatlayayım diye evet 8 cm ile odamda çektiğim sancılardan sonra gidiyoruz doğum odasına tekerlikli sandalye ile yanımdan hiç ayrılmayan değerli eşimde benimle
doğuma girecek o benden heyecanlı.:) Evet en güzel yere geldik. Her şeyi yaptım ettim, ıkınma işini nasıl yapacağım? Egemen Hanım anlatıyor; “Nefes al. Ikın ıkın Ceylan ıkın.” Eşim elimi tutuyor, ben çatal koltuğun kolunu tutuyorum 1-2-3. Ikınma da Derin çıkıyor.

O kadar güzel ki bembeyaz kokluyorum mis mis… Evet ben normal doğum yaptım işte diye düşünüyorum. (Şimdi olsa yine yaparım). Az bir anestezi veriliyor çok ufak bir kesiğim var onu dikecekler ben uyanıyorum hiç bir ağrı sızı yok beni odaya girerken video ya almışlar.

“Hello” diye bağırıyorum insanlara:) hemen geliyor Derin. Temizleme işlemleri v.s. yapıldıktan sonra alıyorum göğsüme hemen tutup emiyor 1. gece hastanede yatış sonraki gün eve… İşte böyle bir şey. Böyle güzel bir şey. (Hiç unutmam Egemen Hanım küçük kesik dikme işleminden sonra anesteziden uyanırken anlattıkların beni koparttı. Ceylan demişti kim bilir neler anlattıysam.)

Hep şükür ediyorum gerçekten fazlası var eksiği yok EGEMEN Hanım 1 numara bir doktor. (Dost, arkadaş, her şey.) İşte kelimeler ifade etmez.

Egemen Hanım’ı çok seviyorum – seviyoruz. Her şey için kendisine teşekkür ederim.

Ceylan Aksu İnci